Hatıralar Geçidimizde Pati Çeken 16 Efsane Nostaljik Otomobil

İşinize delice tutkun olabilirsiniz (bi doktora görünün), taraftarı olduğunuz takıma, o yeni ayakkabıya, annenizin yaprak sarmasına, Johnny Depp’e, Kate Upton’a ya da her ikisine aynı anda… Peki ya bi otomobile bağlanmak, onun tutkunu olmak?

Otomobil 1970’lerde iki senede bir yenilenen araç değil, adeta çekirdek ailenin parçası gibiydi. Sevilir, okşanır, haftada bir yıkanırdı. 1970 ve 80’lerin nice otomobili evin öz evladından daha temiz, daha bakımlıydı. Baba arabadan indiği anda kapıyı şöyle bir çeker, ses çok çıkınca anneden azarı yerdi: Yavaş davran kızıma!

Aylin adında Murat 124 gördü bu gözler sevgili okur. ListeList olarak ortak belleğimizde sarsılmaz yeri olan efsane nostaljik otomobilleri yeniden hatırlayalım istedik…

1 Anadol

Anadol

Türkçe isimli ilk seri üretim canavarı… Aslında olsa olsa bir “sevimli canavar.” Anadol 1966 yılında satışa çıkarıldı. Motorunu Ford’tan alan Anadol’un yürüyen aksamı ise ülkemizde yapılmaktaydı.

2 Murat 124

Murat 124

Şirinliğin dört teker üzerindeki hali. Bir tatlı kaçık, hınzır bir velet, uçarı bir böcek… Peki bunca lolipopluğun üzerine bizim ona taktığımız lakap: HACI MURAT! Pes.

3 Renault 12

Renault 12

Sene 1972, ülkenin ilk Fransız’ı uzun sürecek yolculuğu için vitesi atar. Renault 11, Jean-Paul Belmondo’dan Platini’ye ünlü Fransız’ların arabasıdır. İnanması güç olsa da 2000 yılına kadar üretimi devam eder. Sonradan Toros adını alan modelin kapı açma mandalı esasen açılmamak üzere tasarlanmış bir tasarım faciasıdır.

4 Çiçek Transit

Çiçek Transit

Sıradaki taşıtımız dünyanın en çok üretilen minibüsü Ford Transit olsa da, o bizim için esasen İlyas Salman’ın rüyalarına giren bir saadet yuvası. Tabii ki sevdiceği Pembe Mutlu’yla birlikte. Abbas’ın fantastik rüyaları filmin unutulmaz sahneleri arasındadır.

5 Renault 11 Flash

Renault 11 Flash

Karşımızda 1980’ler sonunun gerçekten de flaş otomobili durmakta. Dönemin “kız tavlama” işinde seri vites geçişleriyle ünlü! Yalnız duruşuyla ilgili bir sorun bulunmakta. Hayır hayır, resimle alakası yok, Renault 11 Flash’ın hakikaten bir frenleme problemi olduğu sıkça konuşulurdu.

6 Doğan

Doğan

Türk otomobil tarihine damgasını vurmuş bir araç varsa hiç şüphe yok ki Doğan’dır. O, kültürler arası bir fenomen, kuşakları birbirine bağlayan bir anten, yollarda son ses “dum tıs” yapan tekinsiz bir madendir.

7 Şoför Nebahat ve 1955 Desoto

Şoför Nebahat ve 1955 Desoto

Şöförüm dedim, vermedim!

Taksim-Yeniköy dolmuşlarının istanbul’da Küba havası estirdiği yıllarda henüz Çiçek Taksi durağında ot dahi bitmezken gıcık yolcu tokatlayan bir efsaneydin sen Nebahat Abla. Şimdi olsan da huysuz taksici modellerini boncuk gibi dizsen vites koluna…

8 Renault 9 Broadway

9

10 Doğan SLX Modifiyeli

Doğan SLX Modifiyeli

“Aracın orcinali düz Doğan abi, SLX’e ben çevirttim; direksiyon oynar başlık oldu, SLX’i de modifiyeye soktum, SLX-E yaptırttım. 30 bin veren çıktı, bırakmadım! Doğan’ı unutmak mümkün mü, o hala hayatımızın önemli bir parçası. Bu araç üzerinde İtalyan mühendisi Türk genci kadar mesai harcamadı.

11 Peugeot 205 GTI

Asfalt terörüne giriş ders 1. Bağdat Caddesi’nin, Bakırköy Sahil Yolu’nun eski emektarı. Kolej bebelerinin zıpkın oyuncağı. Nam-ı diğer otoban faresi! Allah saklasın kardeş, jiletle duvardan kazınacak kadar deli fişek bir arkadaşımız. Bakınız efsane otomobil programı Top Gear bile onu nelerle karşılaştırıyor.

12 Ford Taunus

Adeta enlemesine bir saltanat kayığı genişliğinde olan bu efsane, ailenin cümbür cemaat doluşup, kavimler göçüne çıkabileceği fırsatlar sunardı. Dikiz aynasına ne hatıralar yansımış, bagajına tonlarca anı istiflemiş bu babacanın 2000 motoru dahi üretilmişti.

13 Tempra

Tempra

Afedersiniz kalça kısmı Kim Kardashian dediğimiz bu güzide araç piyasaya çıktığı dönemde hayli ses getirmişti. Dijital göstergesiyle dönemin teknolocik koşullarında sarsıcı etki yaratmış, geleneksel kadrandan yana babalarla, reformist dijital dayılar arasında sert tartışmalar yaşanmıştı. Sonsuzluğa uzanan bir seriyle: S, SX, SX-A, SX-AK olarak electric boogie stili uzayıp gitmişti.

14 Pegeout J9

Pegeout J9

Kışın okul servisidir emektar, bundan kelli de pek sevilmez. Ama yaz oldu mu, kiralanıp düğün derneğe hatta komşunun yazlığına Normandiya yapılır ki bu duruma maruz kalan komşu tarifsiz acılara gark olur

15 Mazda 323

Mazda 323

Fakir Ferrari’si diye dudak bükülse de çok gencin rüyalarında lastik yakmış, kaputa gömülü farlarını açıp kapayarak nice kıza clark çekmiştir. Tam bir “temizinden bulmak imkansız, bulsam kaçırmam” otomobili.

16 Opel Vectra

Opel Vectra

Lise müdürleri, küçük çaplı ticaret erbabı, binbaşı, alt-orta sınıf yönetici otomobili. Statü sahibi olmakla olmamak arasındaki kararsız çizgi gibi bir hali olsa da, daşş gibi araba. 1997 model sunroof’lusuna çelik cant taktırıp Türkiye turuna çıkar, çok da kral gezeriz. Gelsenize…

17 Toyota Corona

Toyota Corona

Opel Corsa, Toyata Cor-ona

Hakan Şükür’ün milletvekilliğinden istifa etmeden önceki, fakat milli takım kaptanlığını da geri bıraktıktan sonraki, ama Torino dönemlerinden de beride kalan; o meşşur esprisine konu talihsiz araç. Otomobil demek hatıralar demek, anılar demek diye belirtmiştik sanırım… Olayın bir seviye beteri için: Toyota namaz kılmıyo, Reno Clio.

Oy Verdiğiniz İçin Teşekkür Ederiz!


Yazımıza Emoji İle Tepki Veriniz
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Leave A Reply

Your email address will not be published.