Zeus Kimdir? 7 Maddede Yunan Mitolojisindeki En Büyük Tanrı Zeus

O gökyüzünün, yağmurun, şimşeğin ve bulutların tanrısı… O sadece tanrıların değil, insanların da babası… Gücü her şeye yeten, tanrılar alemini yöneten, gökten yağdırdığı yağmur ile insanların dünyasına da bereket getiren Zeus elbette mitolojik bir karakter; ancak bu ona hayran olmaya engel değil elbette! Yunan mitolojisine göre Olimpos Dağı’nın en güçlü ve en önemli tanrısı olarak da bilinen Zeus’u sizler için boylu boyunca masaya yatırdık.

1 Babasından saklanan bir bebek

Babasından saklanan bir bebek

Zeus’un ailesi; Yunan mitolojisinin en tanıdık isimlerinden oluşuyor; yeraltı tanrısı Hades ve deniz tanrısı Poseidon, Zeus’un özbeöz erkek kardeşleri. Buraya kadar her şey yolunda gibi görünebilir ancak önemli bir sorun var. O da babaları Kronos’un iktidar korkusuyla tüm çocuklarını yutup karnında saklaması! Zeus, annesi Rhea sayesinde kaçmayı başaran tek bebek…

2 Girit Adası’nda geçen yıllar

Girit Adası’nda geçen yıllar

Zeus’un çocukluğu boyunca Girit Adası’ndaki İda Dağı’nda saklandığı rivayet edilse de; hikayenin farklı versiyonları da yok değil. Bu kudretli tanrının keçiler tarafından mı yetiştirildiği yoksa Giritli çoban bir aile tarafından mı sahiplenildiği konusu biraz meçhul.

3 Ve Titan Savaşları başlasın!

Ve Titan Savaşları başlasın!

Zeus’un saklandığı mağaradan çıkması ise büyük Titan Savaşları’nın işaret fişeğini oluşturuyor. Uranüs’ün çocuklarını yer altından; kardeşlerini ise babası Kronos’un karnından kurtaran Zeus tozu dumana katarak tanrıların kralı haline geliyor.

4 Esaslı bir çapkın!

Esaslı bir çapkın!

Tek resmi evliliğini aynı zamanda kardeşi olan Hera ile yapsa da; Zeus mitolojinin kesinlikle en çapkın ismi. İstediği her şeyin kılığına girebilen Zeus; Hera için guguk kuşuna dönüşürken, Leda için kuğu, Demeter için geyik, Europa için ise boğa olmuş! Zeus’un çapkınları nedeniyle Hera’nın kıskanç ve kinci bir tanrıça haline gelmesi ve etrafına kötülük saçması ise sürpriz değil!

5  Babaların babası

 Babaların babası

Mitolojik bir karakter hakkında konuşurken, Zeus’un oğlu ya da kızı mı diye iki kere kontrol etmelisiniz; çünkü Zeus’un çapkınlığının meyveleri öyle 1-2 tane değil. Athena, Artemis, Afrodit, Apollon, Ares ve Persephone; Zeus’un onlarca çocuğu arasında en çok bilinenleri.

6 Bir eliyle şimşeği kavrayan adam

Bir eliyle şimşeği kavrayan adam

Zeus’a adam demek de ne kadar doğru bilinmez ama kaptırdık bir kere.. Kendisini konu alan sanat eserlerine göre bu haşmetli tanrı, her zaman elinde şimşekle ya da asayla tasvir edilen; siyah ya da gri sakallı, uzun boylu, uzun saçlı, kaslı ve güçlü bir adama benziyor, öyle diyelim.

7 Merhametli ve adil

Merhametli ve adil

Bunca güç, kudret ve saltanata rağmen yine de gücü kardeşleriyle paylaşan; kendisi Olimpos Dağı’ndan gökleri yönetirken bir kardeşine suları, bir kardeşine yeraltını bağışlayan bu tanrının adaletinden pek sual olunmuyor. Zaman zaman korkunç cezalar verebilse de Zeus, sürgünü bitenleri yeniden bağrına basan, küstürdüğü eşlerinin gönlünü almak için çaba sarfeden merhametli bir karakter.

Oy Verdiğiniz İçin Teşekkür Ederiz!


Yazımıza Emoji İle Tepki Veriniz
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Leave A Reply

Your email address will not be published.