Bir Asır Önce Osmanlı Basınında da Yer Bulan Garip Bir Efsane: Van Gölü Canavarı

Van Gölü’müzün biricik efsanesinden bahsediyoruz sizlere. Küçüklüğümüzden beri aşina olduğumuz bir efsane… Hepimizin duyduğu ama inanmadığı bu hikayenin çok eskilere, hatta 1 asır önceye dayandığını söylesek…

1 Abdulhamit Han döneminde yayınlanan Saadet Gazetesi’nin 28 Şaban 1306 ( 29 Nisan 1889) yılında çıkan 1323. sayısında garip bir haber yer alır…

Abdulhamit Han döneminde yayınlanan Saadet Gazetesi’nin 28 Şaban 1306 ( 29 Nisan 1889) yılında çıkan 1323. sayısında garip bir haber yer alır…

2 Bu habere göre ; Bitlis Merkez Sancağı’na bağlı Hizan kazası ahalisinden üç kişi yolculuğa çıkıp, Bulanık tarafına giderler. Van Gölü’nün Tatvan-Ahlat arası sahillerinden geçerken aralarından birisi namaz kılmak ister.

Bu habere göre ; Bitlis Merkez Sancağı’na bağlı Hizan kazası ahalisinden üç kişi yolculuğa çıkıp, Bulanık tarafına giderler. Van Gölü’nün Tatvan-Ahlat arası sahillerinden geçerken aralarından birisi namaz kılmak ister.

3 Tam da bu yüzden göle yaklaşan kişi abdest almak için suya girer. Sıra ayaklarına geldiğinde ise gölde garip bir hareketlenme fark edilir.

Tam da bu yüzden göle yaklaşan kişi abdest almak için suya girer. Sıra ayaklarına geldiğinde ise gölde garip bir hareketlenme fark edilir.

4 Birden denizden bir hayvan abdest alan kişinin ayağına sarılır ve onu göle çekmeye çalışır. Arkadaşları ise adamı gölden çıkarmak için büyük çaba harcarlar.

Birden denizden bir hayvan abdest alan kişinin ayağına sarılır ve onu göle çekmeye çalışır. Arkadaşları ise adamı gölden çıkarmak için büyük çaba harcarlar.

5 Zor bir şekilde hayvanın ellerinden kurtulan adama hayvan tekrardan hücum eder ve bu sefer tüm bacağını kapmayı başarır. Arkadaşları bu sefer ateş yakarak hayvanı öldürmeye karar verirler.

Zor bir şekilde hayvanın ellerinden kurtulan adama hayvan tekrardan hücum eder ve bu sefer tüm bacağını kapmayı başarır. Arkadaşları bu sefer ateş yakarak hayvanı öldürmeye karar verirler.

6 Ateşle yakmaya çalışırken hayvandan yürek tırmalayan bir çığlık duyulur. Hayvan büyük bir feryatla havaya doğru fırlar. Sonrasında 25 metre yükseğe zıplayıp denize dalar ve adamı da yanında götürür.

Ateşle yakmaya çalışırken hayvandan yürek tırmalayan bir çığlık duyulur. Hayvan büyük bir feryatla havaya doğru fırlar. Sonrasında 25 metre yükseğe zıplayıp denize dalar ve adamı da yanında götürür.

Oy Verdiğiniz İçin Teşekkür Ederiz!


Yazımıza Emoji İle Tepki Veriniz
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Leave A Reply

Your email address will not be published.