Masallardan Çıkma 7 Sihirle Dünyanın En Güzel Tren Garları

Trenler bir ulaşım aracı olmak daha fazlasını ifade eder hemen hepimiz için. Romantiktir, nostaljiktir, maceralıdır misalen. Bir aşk romanında hüzünlü ayrılışların, ihtiraslı buluşmaların ev sahipliğini de yapar; bir korku filminde esrarengiz cinayetlerin olay mahali de olur. İn cin uğramaz bir kasabanın sadık misafiri de olur, bir öküzün hülyası da.

Ez cümle trenler güzeldir efendim. Misafir ettiği her bünyede hatırlanası anılar bırakırBir de onların misafir oldukları, yüklü vagonlarındaki misafirlerini doldurup boşalttıkları istasyonları vardır ki; onlar bambaşka… Bir metro durağınınkine benzemez asırlık azametleri. Otobüs terminalleri gibi de değildir ağırlamaları, uğurlamaları. Hep bir dönemin özeti kartpostalmış gibi kalır insanın hatırında kalabalıkları.İşte kartpostal güzelliğinde dünya istasyonlarından bir demet seçki sizlere efendim.

1 Komsomolskaya, Moskava

Komsomolskaya, Moskava

Ünlü istasyon, Stalin’in ölümünden bir yıl sonra 1952’de tamamlanmış. Şehrin 9 ana istasyonundan en güzeli olan Komsomolskaya’nın her yanı barok tarzı işlemelerle bezenmiş.

2 Gare Du Nord, Paris

Gare Du Nord, Paris

1864 senesinde tamamlanmış Gare du Nord. Dolayısıyla dünyanın en eski tren istasyonlarındandır. İki aşıra yakın tarihine rağmen dünyanın en kalabalık istasyonları arasında imiş halen. En ihtişamlılarından olduğu da aşikar. İstasyonun dış cephesi taam 23 adet heykelle donatılmış ve bu heykellerin her birisi de tren güzergahında yer alan durakları sembolize ediyormuş.

3  Union Station, Washington, D.C

 Union Station, Washington, D.C

Birleşik devletlerin en ünlü istasyonlarından Union, ünlü mimar Daniel H. Burnham tarafından 1907’de dizayn edilmiş. İnşasında bolca kullanılan mermer ve maunun yanında altın bile kullanmış Burnham.

4 Estacion De Atocha, Madrid

Estacion De Atocha, Madrid

üny

İlk bakışta her ne kadar bir AVM’yi andırsa da, dünyanın en eski istasyonlarındandır Atocha. 1851’de büyük bir yangın yaşamış ve neredeyse tamamen yok olmuş orijinal istasyon. 30 Sene aradan sonra tekrar hizmete açılan istasyon İspanya’nın en büyük tren garı durumunda. Göbeğinde ki tropik bahçe de 1992’de garın içine monte edilen AVM’yle birlikte iliştirilmiş.

5 Sao Bento Raiway Station, Porto

Sao Bento Raiway Station, Porto

Portekiz’in en büyük kentlerinden Porto’da açılan Sao Bento, 1916 senesinde tamamlanabilmiş. Binanın içini dolduran resimlerin tamamı, ressam Jorge Colaço tarafından yapılmış ve bu resimler Portekiz tarihini anlatan sembollermiş aslında. Resimlerin tamamlanmasıysa ressamın 11 senesini almış.

6 Antwerpen Central Station, Antwerp/ Belçika

Antwerpen Central Station, Antwerp/ Belçika

Dillere destan bir görkeme sahip Antwerpen, 1905’te tamamlanmış. İhtişamlı giriş bölümünü gördüğünüz Antwerpen’ın yapımında yirmiden fazla taş ve mermer kullanılmış. Günün her saati aydınlık kalan çevresi ve gece ışıklandırmalarıyla görmeye değer bir azametin sahibiymiş Antwerpen efendim.

7  Sirkeci Tren İstasyonu, İstanbul

 Sirkeci Tren İstasyonu, İstanbul

Fransız ve Osmanlı estetiğinin ortak eseri olan Sirkeci, dünyanın en bilinen istasyonları arasında yer alır. 1890’da açılan bina kendi zamanının en modern mimari yapılarından biri imiş. Bina içi 300 gaz lambası ile aydınlatılır ve Avusturya’dan gelen çinili sobalar ile ısıtılırmış.

8 Bonus: Haydarpaşa Tren Garı, İstanbul

Bonus: Haydarpaşa Tren Garı, İstanbul

Dünyanın en güzel tren garlarından bahsedip de Haydarpaşa‘dan söz etmemek olmazdı. Haydarpaşa, 1909’da Alman mimarlar Otto Ritter ve Helmut Conu tarafından yapılmıştır. Barok mimarisinin başarılı örneklerinden Haydarpaşa senelerce İstanbul’un Anadolu kapısı olmuş, üç tarafı denizle çevrili, İstanbul’un iki yakasını bağlayan vapurların selamladığı bir güzellikti. Ne yazık ki bugün otobüslerle kabul eder İstanbul, Anadolu’dan misafirlerini.

Oy Verdiğiniz İçin Teşekkür Ederiz!


Yazımıza Emoji İle Tepki Veriniz
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Leave A Reply

Your email address will not be published.