Çanakkale’de Şehit Düşen Binlerce Sancaklı Boşnak Askerin Hikayesi

Dün gece bir televizyon programında Rasim Ozan Kütahyalı’nın sarfettiği iğrenç sözler bu ülke için seve seve canını vermiş azınlıklar için ilk değil, umarız son olur.

Başta Boşnak kökenli birçok insan sosyal medyada bu konuda tepkilerini paylaşmaya başladı. Ataları bu topraklara vatan diyebilmek için neler çekti, aile anıları ve fotoğrafları ile anlattılar, anlatıyorlar.

Ben de baba tarafından bir Arnavut Göçmeni torunu olarak bu topraklara birlikte vatan dediğimiz Boşnak kardeşlerimizin Çanakkale Savaşı’ndaki özverilerini sadece hatırlatmak istedim.

1 Çoğunluğunu Boşnakların oluşturduğu Sancak Bölgesi günümüzde bir kısmı Sırbistan, bir kısmı da Karadağ sınırları içinde kalır.

Çoğunluğunu Boşnakların oluşturduğu Sancak Bölgesi günümüzde bir kısmı Sırbistan, bir kısmı da Karadağ sınırları içinde kalır.

2 Bosna Sancak’tan 20 Bine Yakın Boşnak Osmanlı saflarında savaşmak için Çanakkale’ye gönüllü geldi

Bosna Sancak’tan 20 Bine Yakın Boşnak Osmanlı saflarında savaşmak için Çanakkale’ye gönüllü geldi

Resmi rakamlara göre 15 binin üzerinde Sancaklı Boşnak Çanakkale’ye gönüllü geldi.

3 Çanakkale’ye gönüllü gelmek isteyen sancaklı gençler arasında izdiham yaşandı

Çanakkale’ye gönüllü gelmek isteyen sancaklı gençler arasında izdiham yaşandı

Novi Pazar Üniversitesi’nden tarihçi Doç. Dr. Recep Şkriyely, o dönem Çanakkale’ye gönüllü olarak katılmak isteyenler gençler arasında izdiham yaşandığını, Sancaklı gençlerin yanı sıra Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan’dan da çok sayıda Müslüman’ın Osmanlı’nın yanında savaşmak için Çanakkale’ye gitmek istediğini söylemiştir.

4 Sancak’tan gelen Boşnaklara, Rumeli’den gelen gönüllüler anlamına gelen “curumliye (đurumlije)” deniyordu.

Sancak’tan gelen Boşnaklara, Rumeli’den gelen gönüllüler anlamına gelen “curumliye (đurumlije)” deniyordu.

Yukardaki fotoğraf Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük şehri Novi Pazar’da “Sancak Boşnak Milli Bayrağı Günü” kutlamalarında yakın geçmişte çekilmiş.

5 Türkiye’den de 5 binin üzerinde Boşnak Çanakkale’ye gönüllü gitti

Türkiye’den de 5 binin üzerinde Boşnak Çanakkale’ye gönüllü gitti

Boşnak Medya’nın haberine göre, Sancak’tan gelen gönüllü Boşnaklar dışında Türkiye’den de 5 binin üzerinde Boşnak gönüllü katıldı.

6 Bugün bu topraklara vatan diyebilmemiz için canlarını veren 20 binin üzerinde Kahraman Boşnak Şehidimizi saygıyla anıyoruz.

Bugün bu topraklara vatan diyebilmemiz için canlarını veren 20 binin üzerinde Kahraman Boşnak Şehidimizi saygıyla anıyoruz.

Oy Verdiğiniz İçin Teşekkür Ederiz!


Yazımıza Emoji İle Tepki Veriniz
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Leave A Reply

Your email address will not be published.