İstanbul’da Baharın Müjdecisi, Osmanlı’nın Simgesi Erguvan Çiçekleri Zamanı

Erguvanlar, baharın gelişiyle birlikte İstanbul’a sıcak bir merhaba der tüm ihtişamıyla. Hayran olunası güzelliği ve ilgi çekici tarihiyle her bahar kendinden söz ettirmekte ustadır. “Çok kalmadan gideceğim” dercesine kısa süre bizlere eşlik etmesi, onu görmeye gidebilmek için elimizi çabuk tutmamız gerektiğinin göstergesidir.

Sizleri çabuk çabuk buraya alalım, Erguvanları kaybolmadan yakalayıp hakkında daha fazla bilgi edinelim ve İstanbul’daki “erguvan etkinliğine” bir göz atalım…

1 Nisan ayının ortasından itibaren çiçeklenmeye başlayan Boğaz’ın sembolü erguvanlar, göz alıcı bir mor ve fuşya tonlarına bürünüp gözlere ziyafet çektirmeye başladı.

Nisan ayının ortasından itibaren çiçeklenmeye başlayan Boğaz’ın sembolü erguvanlar, göz alıcı bir mor ve fuşya tonlarına bürünüp gözlere ziyafet çektirmeye başladı.

2 Bu muhteşem güzellik çok bekletmeye gelmez. Erguvanlar, Nisan ayı ortalarından Mayıs ayının hemen hemen sonlarına kadar kısa bir süreliğine gösterir harika çiçeklerini.

Bu muhteşem güzellik çok bekletmeye gelmez. Erguvanlar, Nisan ayı ortalarından Mayıs ayının hemen hemen sonlarına kadar kısa bir süreliğine gösterir harika çiçeklerini.

3 İstanbul Boğazı’nı taçlandıran mor erguvanlar, görüntüsü kadar üzerinde konuşulmaya değer zengin bir tarihe de sahiptir.

İstanbul Boğazı’nı taçlandıran mor erguvanlar, görüntüsü kadar üzerinde konuşulmaya değer zengin bir tarihe de sahiptir.

4 Bizans hükümdarları, kıyafetlerinin rengini erguvanlardan esinlenmiştir. Çünkü doğal yollarla üretilen en zor renk olan mor, bir zenginlik ve güç belirtisiydi.

Bizans hükümdarları, kıyafetlerinin rengini erguvanlardan esinlenmiştir. Çünkü doğal yollarla üretilen en zor renk olan mor, bir zenginlik ve güç belirtisiydi.

Kaldı ki imparator dışında birinin mor pelerin takması yasaktı.

5 Erguvanlar, Osmanlı devleti’nin de vazgeçilmez simgesiydi…

Erguvanlar, Osmanlı devleti’nin de vazgeçilmez simgesiydi…

Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyezıt’ın damadı olan Emir Sultan’ın her yıl erguvan açma mevsiminde Bursa’da müritleriyle buluşması nedeniyle 14. yüzyıldan itibaren her bahar erguvan şenlikleri düzenlenmiştir. Bu gelenek 19. yüzyıla kadar sürdürülmüştür.

6 Geçmişte erguvanın sert ve güçlü dallarından baston yapılmıştır. Şu an hala rengi sayesinde mutfaklarımızda salatalara renk ve lezzet vermek için tercih edilir.

Geçmişte erguvanın sert ve güçlü dallarından baston yapılmıştır. Şu an hala rengi sayesinde mutfaklarımızda salatalara renk ve lezzet vermek için tercih edilir.

Erguvanların diğer bir önemli özelliği de toprağa azot bağlamasıdır.

7 1 Mayıs-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler kapsamında İstanbullular, saygıdeğer erguvanların maviyle bütünleşen güzelliğine boğaz turlarında tanıklık edebilecekler.

1 Mayıs-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler kapsamında İstanbullular, saygıdeğer erguvanların maviyle bütünleşen güzelliğine boğaz turlarında tanıklık edebilecekler.

Turlarda söyleşiler, şiir dinletileri ve müzik dinletileri yapılacak. Katılımın ücretsiz olacağı turlarda kontenjan gemi kapasitesi ile sınırlıdır.
Turlar;
İskele Adı Kalkış / Varış
Eminönü İskelesi 11:00 – 14:00 // 15:00 – 18:00
Beşiktaş Barbaros İskelesi 11:20 – 13:25 // 15:20 – 17:25
Üsküdar İskelesi 11:35 -13:40 // 15:35 – 17:40

8 Boğaz turları dışında da erguvanları fotoğraflamak isterseniz; Gülhane Parkı, Yıldız Parkı, Kuzguncuk’da Fethi Ahmet Paşa Korusu ve Emirgan Parkı önerilerimiz arasında.

Boğaz turları dışında da erguvanları fotoğraflamak isterseniz; Gülhane Parkı, Yıldız Parkı, Kuzguncuk’da Fethi Ahmet Paşa Korusu ve Emirgan Parkı önerilerimiz arasında.

Gülhane Parkı ve erguvanlar…

9 Biz yine söyleyelim. İstanbul’da baharı temsil eden en güzel renkleriyle erguvanları görmeyi kaçırmamanızı öneriririz. Fazla vaktiniz yok ?

Biz yine söyleyelim. İstanbul’da baharı temsil eden en güzel renkleriyle erguvanları görmeyi kaçırmamanızı öneriririz. Fazla vaktiniz yok ?

Kaynak;1

Alınmıştır.

Oy Verdiğiniz İçin Teşekkür Ederiz!


Yazımıza Emoji İle Tepki Veriniz
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Leave A Reply

Your email address will not be published.