1509 Yılında İstanbul’a Küçük Kıyameti Yaşatan ve 40 Gün Süren Deprem

Tarihler 22 Ağustos 1509’u gösterirken İstanbul ve Osmanlı küçük bir kıyamete uyandı. O günden itibaren 40 gün sürecek depremler silsilesi İstanbul nüfusunun büyük ölçüde yok olmasına sebep oldu.

1 Takvim yaprakları 22 Ağustos 1509’u gösterdiğinde İstanbul kıyamet gibi bir güne uyanır.

Takvim yaprakları 22 Ağustos 1509’u gösterdiğinde İstanbul kıyamet gibi bir güne uyanır.

2 Bunun sebebi ise gecenin geç saatlerinde olan ve 45 gün sürecek olan büyük İstanbul Depremi’dir.

Bunun sebebi ise gecenin geç saatlerinde olan ve 45 gün sürecek olan büyük İstanbul Depremi’dir.

3 Öyle ki bu depremde 1000’in üzerinde ev yıkılmış ve 4-5 bin arasında insan hayatını kaybetmiştir.

Öyle ki bu depremde 1000’in üzerinde ev yıkılmış ve 4-5 bin arasında insan hayatını kaybetmiştir.

4 Verilen bilgilere göre ise Divan-ı Hümayun üyesi 3 kişi de tüm ailesini kaybetmiştir. Aralarından Mustafa Paşa ve ona bağlı 360 sipahi de atlarıyla birlikte konakta ölmüştür.

Verilen bilgilere göre ise Divan-ı Hümayun üyesi 3 kişi de tüm ailesini kaybetmiştir. Aralarından Mustafa Paşa ve ona bağlı 360 sipahi de atlarıyla birlikte konakta ölmüştür.

5 Fatih ve Beyazıt Camii’si, Topkapı Sarayı ve Ayasofya da bu depremden nasibini almış ve büyük hasarlar görmüştür. Ayasofya’nın sıvaları dökülmüş ve su bentleri yıkılmıştır.

Fatih ve Beyazıt Camii’si, Topkapı Sarayı ve Ayasofya da bu depremden nasibini almış ve büyük hasarlar görmüştür. Ayasofya’nın sıvaları dökülmüş ve su bentleri yıkılmıştır.

6 Dönemin padişahı II.Bayezid ise korkudan günlerce sarayın bahçesine yaptırdığı çadırda kalmış ve sonrasında Edirne’ye gitmiştir.

Dönemin padişahı II.Bayezid ise korkudan günlerce sarayın bahçesine yaptırdığı çadırda kalmış ve sonrasında Edirne’ye gitmiştir.

7  Ünlü doğa tarihçisi ve jeoloji profesörü Celal Şengör’ün edindiği bilgilere göre ise sarsıntılar Kahire’den bile hissedilmiştir.

 Ünlü doğa tarihçisi ve jeoloji profesörü Celal Şengör’ün edindiği bilgilere göre ise sarsıntılar Kahire’den bile hissedilmiştir.

8 Şiddetini merak edenler için ise tek bir veri var o da bir tahmin niteliğinde. Fransız profesör Xaiver La Picho; bu depremin şiddetinin muhtemelen 8.00’ı bulduğunu söylemiştir.

Şiddetini merak edenler için ise tek bir veri var o da bir tahmin niteliğinde. Fransız profesör Xaiver La Picho; bu depremin şiddetinin muhtemelen 8.00’ı bulduğunu söylemiştir.

9 Sonrasında bulunan belgelerde ise İstanbul’da hasar görmeyen hiçbir evin kalmadığı yazılıdır. Deprem sonrasında ise bir tsunami meydana gelmiştir.

Sonrasında bulunan belgelerde ise İstanbul’da hasar görmeyen hiçbir evin kalmadığı yazılıdır. Deprem sonrasında ise bir tsunami meydana gelmiştir.

10 Bu tsunami ise 10 metreye kadar yükselen dev dalgalar oluşturmuş ve Galata Surları’nı aşarak şehirde bir tufan oluşturmuştur.

Bu tsunami ise 10 metreye kadar yükselen dev dalgalar oluşturmuş ve Galata Surları’nı aşarak şehirde bir tufan oluşturmuştur.

11 Hayatını kaybeden 5 bin kişi ve yaralanan 10 bin insan ise o dönemki Osmanlı nüfusunun önemli bir kısmını oluşturuyordu.

Hayatını kaybeden 5 bin kişi ve yaralanan 10 bin insan ise o dönemki Osmanlı nüfusunun önemli bir kısmını oluşturuyordu.

12 Yerbilimciler ise bu korkunç depremi son yüzyılda Doğu Akdeniz’de görülen en büyük doğal afet olarak tanımlamaktadır.

Yerbilimciler ise bu korkunç depremi son yüzyılda Doğu Akdeniz’de görülen en büyük doğal afet olarak tanımlamaktadır.

Kaynak: 1,2

Alınmıştır.

Oy Verdiğiniz İçin Teşekkür Ederiz!


Yazımıza Emoji İle Tepki Veriniz
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Leave A Reply

Your email address will not be published.