EFSANELER VE HİKAYELER GENEL

Bir Asır Önce Osmanlı Basınında da Yer Bulan Garip Bir Efsane: Van Gölü Canavarı

Van Gölü’müzün biricik efsanesinden bahsediyoruz sizlere. Küçüklüğümüzden beri aşina olduğumuz bir efsane… Hepimizin duyduğu ama inanmadığı bu hikayenin çok eskilere, hatta 1 asır önceye dayandığını söylesek…

1Abdulhamit Han döneminde yayınlanan Saadet Gazetesi’nin 28 Şaban 1306 ( 29 Nisan 1889) yılında çıkan 1323. sayısında garip bir haber yer alır…

2Bu habere göre ; Bitlis Merkez Sancağı’na bağlı Hizan kazası ahalisinden üç kişi yolculuğa çıkıp, Bulanık tarafına giderler. Van Gölü’nün Tatvan-Ahlat arası sahillerinden geçerken aralarından birisi namaz kılmak ister.

3Tam da bu yüzden göle yaklaşan kişi abdest almak için suya girer. Sıra ayaklarına geldiğinde ise gölde garip bir hareketlenme fark edilir.

4Birden denizden bir hayvan abdest alan kişinin ayağına sarılır ve onu göle çekmeye çalışır. Arkadaşları ise adamı gölden çıkarmak için büyük çaba harcarlar.

5Zor bir şekilde hayvanın ellerinden kurtulan adama hayvan tekrardan hücum eder ve bu sefer tüm bacağını kapmayı başarır. Arkadaşları bu sefer ateş yakarak hayvanı öldürmeye karar verirler.

6Ateşle yakmaya çalışırken hayvandan yürek tırmalayan bir çığlık duyulur. Hayvan büyük bir feryatla havaya doğru fırlar. Sonrasında 25 metre yükseğe zıplayıp denize dalar ve adamı da yanında götürür.

Kaynakça-1Kaynakça-2

Oy Verdiğiniz İçin Teşekkür Ederim


Yazıya Emoji İle Tepki Verin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Related posts

Kısa Saltanat Dönemleriyle Tarihe Damga Vuran 11 Talihsiz Lider

admin

Atatürk Farkı: Ulu Önder’den Ders Niteliğinde 7 Politik Ayar

admin

Osmanlı’nın Yükselişi: Tarihin En Önemli Savaşlarından Olan İstanbul’un Fethi Hakkında Her Şey

admin

Leave a Comment